+420 800 145 555

Po – Pá: 8:00 – 15:00

Vstup pre zmluvných partnerov

Novinky ze společnosti

Ošetrenie dreva

Vonia, je príjemné na dotyk a má atraktívnu kresbu letokruhov. Či kráčate po záhradnej terase, usadáte do lavičky na priedomí, prestierate slávnostný stôl alebo ometáte pavučiny z kredenca, stretnete sa s drevom. Bez ošetrenia však tmavne, stráca hladký povrch a stáva sa fádnym. Čo by ste mali vedieť o voskoch, olejoch a lazúrach?

Vrstvička na povrchu

Bez ohľadu na to, či má ochranný vosk podobu pevných tyčiniek, krémovej pasty alebo tekutého náteru, vždy zostáva na povrchu dreva. Jeho molekuly sú príliš veľké na to, aby prenikli do pórov a vláknitej štruktúry. 

Vrstvička vosku svedčí drevenej podlahe v spálni alebo salóne, kreslám v zimnej záhrade, interiérovým doplnkom a nábytku. A ak siahnete po prírodnom vosku, napríklad včelom, použiť ho môžete aj na kuchynský stôl či lopáre.

Vždy však majte na pamäti, že na voskované drevo už iný náter nenanesiete. Iba po dôkladnom odstránení parou, rozpúšťadlom, zoškrabaní alebo ohobľovaní. Brúskou sa ho nezbavíte.

Olej preniká dnu 

Úplne odlišne sa správajú oleje. Vo svojej prirodzenej aj zriedenej podobe prenikajú do štruktúry dreva, kde sa po vsiaknutí stávajú jeho súčasťou. Kým sa olejom presiaknutá vrstva dreva neoderie, jeho jadro zostáva pod ochranou. 

Nevysychavé oleje sú ako mastné škvrny. Ak na ne zapôsobíte horúcou vodou a saponátom, vytvoria emulziu a z dreva sa vyplavia. Aj preto sa s nimi najčastejšie stretnete na drevenej výbave v kuchyni, kde sú akýmsi etalónom hygieny. Keď sa rozhodnete dôkladne vyčistiť dosku na cesto či misky na ovocie, vymyjete z nich i olej, aby ste ho nahradili novým. 

Iné je to pri vysychavých olejoch. Pri zrení sa menia na jednoduchý a prírodný polymér, ktorý naveky uviazne vo vláknach dreva. Často spolu s pigmentom, ktorý dokáže prepožičať drevu nový farebný odtieň. Práve pigmenty chránia olejom ošetrené drevo pred pôsobením slnka.

Starý, zašednutý a matný povrch dreva regeneruje TERASOIL O1014. Tento olej na terasy chráni pred vysušením, vodou, škodcami, ale aj drobným poškodením.

Druhy lazúr 

Lazúra je náter na drevo, ktorý zachová viditeľnú kresbu letokruhov. V sortimente lazúr sa ukrýva široká škála receptúr od ľahkých napúšťacích olejov s pigmentom až po hrubovrstvové tónované laky do exteriéru. 

Tenkovrstvové lazúry sú ako oleje. Vsiaknu do dreva a stanú sa súčasťou jeho povrchových vrstiev. Použiť ich môžete na všetky brúsené drevené povrchy, ktoré sú vystavené poveternostným podmienkam. Ak zostarnú, drevo zostane naďalej v bezpečí. 

Siahnite po penetračnej lazúre s olejom LUSONOL S1023. Preniká hlboko do štruktúry dreva, čím mu zabezpečuje dlhodobú ochranu. Na drevené domy, chaty, zruby, ploty a pergoly odporúčame PROFI OLEJOVÚ lazúru O1020.

Hrubovrstvové syntetické lazúry sa v mnohom podobajú na laky. Na povrchu dreva vytvárajú súvislý a hladký film, ktorý uzatvára póry a zvýrazňuje kresbu. Vďaka tomu sa takto ošetrené drevo výborne umýva a čistí. Vždy však patrí pod strechu alebo do interiéru. Nikdy nie na plot, zábradlie alebo terasu.

Jednou z takýchto lazúr je PROFI S1025. Poskytuje kvalitnú ochranu pred UV žiarením, zachováva charakteristickú kresbu dreva a farebne ju zvýrazní.

Šikovnou alternatívou sú vodou riediteľné lazúry. Zbavia vás zápachu pri práci a námahy pri čistení náradia. Niektoré obsahujú tixotropné zahusťovadlo, vďaka ktorému sa s nimi výborne pracuje na zvislých plochách – bez stekania. Jednou z vysokokvalitných silnovrstvových vodouriediteľných lazúr je Fortelux Aqua V1407

Tipy pre dokonalé lazúrovanie:

 • Lazúru pred použitím dôkladne premiešajte. Inak bude pri hladine
  svetlejšia ako pri dne.
 • Jemné prebrúsenie otvorí póry dreva pre napúšťanie, hobľovanie patrí len
  pod lakové vrstvy.
 • Ak pracujete na veľkej ploche, malé balenia lazúr zmiešajte vopred
  dohromady. Ak sú z rôznych šarží, ich odtieň sa zjednotí
 • Nikdy nenatierajte mokré drevo po daždi, alebo surové, nezrelé drevo.
  Inak lazúra neprenikne do hĺbky.
 • Vyvarujte sa natieraniu vonku pri silnej hmle, námraze, horúcom slnku
  a natieraniu ešte oroseného dreva.
 • Na použitom štetci záleží, ak chcete aby bol výsledok naozaj pekný.
  Nechajte si poradiť od odborníkov na predajni. Štetce pri prestávke
  nemusíte umývať. Stačí ak ich obalíte do alobalu a uzavriete do
  mikroténového vrecúška.
 • Do exteriéru a vlhkých priestorov patrí biocídne napúšťadlo.

Novinky

Colorlak oslavuje 95.narodeniny

Colorlak oslavuje svoje 95. Narodeniny a my by sme Vám radi priblížili zaujímavosti z našej firmy, ktoré sa za toto obdobie udiali. Všetky míľniky z histórie Colorlaku nájdete v tomto albume. Číst více